Relacja z drugiej edycji Otwartych Zawodów we Wspinaczce na Czas – WSPINHALL II

Druga edycja zawodów wspinaczkowych Wspinhall już za nami. Rywalizacja odbyła się na ścianie wspinaczkowej CSiR Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obiekt przy ul. Kasprowicza zasługuje na miano kultowego ponieważ jest to jedna z pierwszych sztucznych ścian wspinaczkowych w Polsce. W chwili obecnej, z racji ubiegłorocznej gruntownej modernizacji przeżywa swoją „drugą młodość”.

Głównym organizatorem imprezy był Arek Mach, który jest jednocześnie opiekunem sekcji wspinaczkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego. 8 grudnia do rywalizacji stanęło w sumie 52 osoby, w tym 18 pań i 34 panów. Dla zawodników zostały przygotowane dwie równoległe drogi wspinaczkowe o identycznym przebiegu, to rozwiązanie zapewniło dużą widowiskowość podczas rywalizacji. Uczestnicy startowali w parach, każdy zarówno na jednej jak i drugiej drodze.

Runda eliminacyjna przebiegła bardzo płynnie i po 1,5 godz. zmagań wszystko słało się jasne. W kategorii kobiet maksymalny łączny czas pozwalający zakwalifikować się do finałów wyniósł 29,63 sek., analogicznie w kategorii panów 12,95 sek.

Wysoka frekwencja pozwoliła rozegrać finały w systemie pucharowym dla 8 zawodników  w każdej z kategorii. Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły panie na czele z faworytką a zarazem zwyciężczynią poprzedniej edycji – Moniką Wierzejską. Monika do zawodów przystąpiła z kontuzją kostki więc jeszcze nie wszystko było przesądzone. Po pierwszych biegach do kolejnej rundy przeszły: Monika Wierzejska, Maria Machniak, Katarzyna Słowik i Benita Siepierska. Niestety z rywalizacji odpadła Katarzyna Szalacha, której forma bez problemu pozwalała powalczyć o miejsca na podium. Kaśka zaryzykowała już na początku i w walce o cenne sekundy doszło do obciążenia liny co skutkowało nałożeniem minutowej kary. Kolejny bieg to walka o trzecie miejsce, wygrywa go Maria Machniak wyprzedzając Katarzynę Słowik o łącznie 6,85 sek. Rywalizację pań kończy ostatni bieg finałowy, w którym walczą Monika Wierzejska i Benita Siepierska. Monika pomimo kontuzji nie daje za wygraną i jednocześnie broni tytułu najlepszej sprinterki.

2013_Wspinhall_1Michał Pietrucha – AZS PRz (fot. Dorian Kapiszewski)

Zwieńczeniem zawodów było rozegranie finałów mężczyzn. Niespodziewane pojawienie się w gronie zgłoszonych zawodników Krzyśka Szalachy i Michała Barnasia z Tarnowa zwiastowało emocjonujące widowisko. Od początku finałowych zmagań poziom był bardzo wyrównany, w kolejnej fazie byliśmy świadkami dwóch pojedynków. Pierwszy z nich to zacięty bój o trzecie miejsce, w którym zwycięża Michał Pietrucha. Drugi i zarazem ostatni to walka o najwyższe trofea. Na koniec Krzysiek i Michał zaserwowali nam pokaz umiejętności sprinterskich na najwyższym poziomie. Widać było ich spore doświadczenie zawodnicze, szybko uczyli się sekwencji drogi co skutkowało coraz lepszymi czasami, jednocześnie potrafili zachować zimną krew i unikać błędów. Ostatecznie zwycięża Krzysiek Szalacha ale przy minimalnej stracie Michała Barnasia wynoszącej zaledwie 00,26 sek. Jednocześnie Krzysiek ustanawia nowy rekord ściany, który wynosi teraz 3,64 sek.

Imprezę zakończyła uroczysta dekoracja i wręczenie nagród zwycięzcom. Dzięki AZS URz najlepsi otrzymali medale i puchary. Miłym akcentem było losowanie wielu nagród dla wszystkich osób uczestniczących w sprinterskich zmaganiach.

Podsumowując imprezę można stwierdzić, że zdecydowanie powinna ona pozostać na stałe w kalendarzu nielicznych rzeszowskich imprez wspinaczkowych. Podziękowania należą się wszystkim osobom zaangażowanym w organizacje przedsięwzięcia oraz jednostkom takim jak CSiR URz oraz AZS URz. Impreza nie mogła by się odbyć bez wsparcia sponsorów, w ich gronie znalazły się następujące firmy: Salewa, Lhotse, Szkoła Wspinania Cruxwall, Proaktyw oraz Frateris Przygoda. Niedługo powinna pojawić się filmowa relacja z imprezy, nad którą pracuje ekipa New Film Factory.

Najlepsze kobiety:

1. Monika Wierzejska – Frateris Przygoda

2. Benita Siepierska – AZS PRz

3. Maria Machniak – AZS PRz

2013_Wspinhall_2Podium pań (fot. Dorian Kapiszewski)

Najlepsi mężczyźni:

1. Krzysztof Szalacha – MKS Tarnovia

2. Michał Barnaś

3. Michał Pietrucha – AZS PRz

2013_Wspinhall_3Podium panów (fot. Dorian Kapiszewski)

Pełne wyniki:

Eliminacje kobiet

Eliminacje mężczyzn

Przebieg finału kobiet

Przebieg finału mężczyzn

Wyniki kobiet

Wyniki mężczyzn

Galeria zdjęć

Relacja filmowa z zawodów

Relacje: GC Nowiny; blekitna.tv; tvp; Rusz się człowieku