Przygotowanie do sezonu wspinaczkowego

Jeśli mieszkasz w Hiszpanii możesz w zasadzie pominąć ten artykuł. U Ciebie sezon wspinaczkowy trwa cały rok i w zasadzie nie ma końca. Wspinając się jednak w podkarpackich realiach, warunki wspinaczkowe w skałach zależne są mocno od pory roku. Po za nielicznymi wyjątkami, zimą zmuszeni jesteśmy do spakowania liny i sprzętu wspinaczkowego do szafy a aby zaznać choć namiastki letniego wspinania udać się na jedną ze ścian wspinaczkowych. Jednak rok do roku, gdy śnieg zaczyna topnieć pora pomyśleć o kolejnym sezonie wspinaczkowym. W poniższym artykule postaramy się zebrać wszystko to o czym warto pamiętać planując pierwsze po zimie wyjazdy wspinaczkowe. 

Przygotowanie do wspinania w skałach warto zacząć jeszcze wtedy, gdy pogoda za oknem daleka jest od optymalnej. Jeśli myślimy o wynikach w skałach warto zmodyfikować swój plan treningowy. Na co warto zwrócić uwagę? Jedną z większych różnic w treningu „pod skały” jest czas kontaktu dłoni z chwytem. Wspinając się na sztucznej ścianie, po znanej nam drodze, spędzamy na chwycie 1-3 sekundy. W skałach 5-15 sekund. Potem dziwimy się, że na ścianie 60 ruchowy obwód nie robi na nas wrażenia a w skałach brakuje nam wytrzymałości na 15 ruchowej drodze. Warto zaplanować na ścianie obwody, podczas których będziemy zatrzymywać się na każdym chwycie kilka sekund. Zwykle okaże się że nasz ulubiony obwód nie jest już taki prosty. Wspinajmy się w górę! Trawersy aczkolwiek nieuniknione na małych ścianach nie będą tak cenne jak wspinanie w górę, gdzie wysokie stawanie na stopniach zapewnia skuteczność. Przypomnijmy sobie wpinki. Niejednokrotnie o skuteczności na drodze zaważy sprawne wpięcie się do ekspresa. Prowadźmy drogi. Pozwoli nam to także oswoić się z lotami. Aby przygotować się do weekendowych wyjazdów w skały zaplanujmy sesje treningowe wypadające dzień po dniu bez odpoczynku.

Wiemy na co zwrócić uwagę trenując, przyglądnijmy się sprzętowi. Przed pierwszym wyjazdem przeglądnijmy sprzęt wspinaczkowy. Tym bardziej, jeśli całą zimę zabieraliśmy na ścianę jedynie woreczek na magnezję i buty wspinaczkowe. Warto zweryfikować zarówno stan jak i wiek naszego sprzętu. A może warto w końcu wymienić 9 letnie tasiemki w ekspresach lub pełnoletnią uprząż? Jeśli zdecydujesz się wymienić sprzęt warto zapoznać się z ofertą lokalnych sklepów wspinaczkowych.

Zaktualizujmy lub zaopatrzmy się w przewodniki wspinaczkowe. W przypadku wyjazdu w podkarpackie rejony na pewno warto zwrócić uwagę na opracowanie Jacka Trzemżalskiego, Piotra Wójcikiewicza i Adam Zawadzkiego: Podkarpacie Przewodnik wspinaczkowy Tom 1: z liną. Jeśli przewodnik już posiadamy warto go przeglądnąć jeszcze przed wyjazdem. Pozwoli to precyzyjniej zaplanować cele wspinaczkowe.

przewodniki wspinaczkowe

Już w skałach zawsze wiążmy węzeł na obu końcach liny! Jeden do uprzęży, drugi kilkadziesiąt centymetrów od końca liny (lub dowiążmy linę do płachty). Jeśli okaże się, że droga którą wybraliśmy jest dłuższa niż sądziliśmy, w najgorszym wypadku węzeł utknie w przyrządzie asekuracyjnym partnera. [wspinanie.pl]

Asekurujmy z głową! Zwróćmy szczególną uwagę na moment przed pierwszą wpinką (już wtedy możemy asekurować spotując) a także przy pierwszej i drugiej wpince na drodze. To wtedy ryzyko lotu do ziemi jest największe. Pamiętajmy, że asekuracje kończymy dopiero, gdy partner bezpiecznie znajdzie się na ziemi lub upewnimy się, że samodzielnie zjedzie ze stanowiska. Zjedzie z blokerem! [wspinanie.plwspinanie.pl]

Wędkując nie zapomnijmy podwiesić liny na karabinku. Szanujmy ringi zjazdowe. Wydłuży to czas ich eksploatacji i pozwoli ubezpieczać nowe drogi zamiast wymieniać asekuracje na tych już istniejących. [wspinanie.pl]

Pamiętajmy, że po zimie w skałach jest bardziej krucho. Nie zapomnijmy zabrać także worka na śmieci oraz przestrzegajmy wspinaczkowej etyki.

Pamiętajmy o inicjatywie środowisk wspinaczkowych Nasze Skały i Wspinka. Warto odżałować sobie paru piw i wesprzeć akcje, która ułatwia nam realizacje wspinaczkowej pasji. [naszeskaly.pl, wspinka.org8a.nu]

Jeśli nie masz pojęcia o czym piszę a chcesz wybrać się w skały zwykle już w maju regionalne szkoły wspinaczkowe rozpoczynają kursy skałkowe. Warto zapoznać się z ich ofertą i terminami kursów.

Oryginalnie artykuł ten ukazał się po raz pierwszy na stronie Ściany Wspinaczkowej KU AZS Politechniki Rzeszowskiej.

Jeśli masz uwagi lub sugestie o co można wzbogacić powyższy artykuł dodaj komentarz lub poinformuj redakcję. A jeśli powyższy wpis uznajesz za wartościowy prześlij go znajomym.

Udanego i bezpiecznego sezonu wspinaczkowego!

Dominik Hajduk