Przewodnik boulderowy po Czarnorzekach

Czarnorzeki to największy na Podkarpaciu rejon wspinaczkowy, trudno zliczyć ilość znajdujących się tu dróg wspinaczkowych. Nie inaczej ma się sprawa z boulderingiem.

Liczba boulderów dodanych w topo na stronie 27crags.com – CZARNORZEKI – BOULDERING TOPOS osiągnęła wartość 370, jednak nie są to wszystkie znane tam bouldery, a tylko te które udało się umieścić do czasu wprowadzenia przez 27crags.com ograniczeń. Postanowiłem zaprzestać rozwijania wyżej wspomnianego topo, ponieważ nie widziałem żadnych benefitów związanych z przejściem na wersję premium. Dlatego zdecydowałem własnoręcznie stworzyć przewodnik boulderowy po Czarnorzekach. Sama idea zrodziła się około pięciu lat temu kiedy pierwszy raz pojawiłem się w tych rejonach, aczkolwiek musiała kiełkować aż do dziś. Wszystkie przewodniki wspinaczkowe po Podkarpaciu, które ukazały się do tej pory dotyczą wspinania z liną. Dlatego śmiało można powiedzieć, że przewodnik „Czarnorzeki – Bouldering Topo” przygotowany przeze mnie jest pierwszym, największym i najbardziej aktualnym przewodnikiem po Czarnorzekach.

Ciągle jest to jeszcze wersja bardzo robocza, ale w ostatnim czasie dostaję bardzo dużo zapytań dotyczących boulderingu w Czarnorzekach, więc w ten sposób chciałbym pomóc wszystkim zainteresowanym. Poza tym w temacie eksploracji boulderowej w tych rejonach działało i dalej działa wiele osób, więc zebranie wszystkich informacji na temat poszczególnych przystawek zajmuję trochę czasu. Nie chcę zbierać tych informacji tylko dla siebie, zależy mi na tym aby podzielić się nimi z innymi wspinaczami. Myślę, że dzięki temu aktywność boulderowa w Czarnorzekach nieco wzrośnie i tym sposobem skały będą wolniej zarastać. Przewodnik nie zawiera jeszcze mapek, jednak przy większości grup skalnych znajdziemy koordynaty GPS, więc z trafieniem nie powinno być większych problemów.

Przewodnik w formie pliku PDF (~160MB) znaleźć można na mojej stronie www.crazyislife.net. Plik będzie uaktualniany co jakiś czas. Dodatkowo, jeśli ktoś chciałby zobaczyć patenty na niektórych boulderach, zapraszam do przeglądnięcia filmów z playlisty BoulderTopo Czarnorzeki na moim youtubowym kanale. Osoby mające jakiekolwiek uwagi do przewodnika zachęcam do bezpośredniego kontaktu ze mną.

Do zobaczenia w Czarnorzekach!

Florian Nowakowski

P.S.

Chciałbym dodać, że niektóre z boulderów zamieszczonych w przewodniku posiadają stałe punkty asekuracyjne (tzw. ringi). Historia z tym związana jest bardzo zagmatwana, a ja osobiście nie chcę wchodzić w jakiekolwiek spory z tym związane. Bouldery (drogi) te zostały zamieszczone ponieważ według mnie bezpiecznie mogą być przechodzone z asekuracją w postaci crashpada. Jednak to już zostawiam do oceny każdemu wspinaczowi. Celem przewodnika jest popularyzacja wspinania i archiwizacja działalności eksploracyjno-wspinaczkowej w Czarnorzekach.