Podstawowy Kurs Języka – drugie autorskie przejście

W uzupełnieniu doniesień z Podkarpacia podaję informację o drugim – autorskim przejściu drogi na Plemniku w Czarnorzekach (Sektor Strzelnicy) – Podstawowy Kurs Języka VI.6 (w przewodniku „Podkarpacie” projekt nr 10). Jako pierwszy – jeszcze w grudniu 2013 – linię tę przeszedł Łukasz Dudek, któremu udostępniłem projekt.

Poprosiłem Łukasza o nie zdejmowanie pętelki rezerwacyjnej, gdyż liczyłem na swoje w miarę szybkie przejście, jako współautora. Jak widać „szybko” przeciągnęło się do maja, choć wiele razy wcześniej byłem bardzo bliski zrobienia. Mimo dość radykalnych przechwytów po małych krawądkach kluczem okazało się podejście do skały z miłością, a nie ze złością, co zaowocowało w miarę płynnym finalnym przejściem.

kurs_1Jacek Trzemżalski: Podstawowy Kurs Języka VI.6 (Plemnik, Czarnorzeki)
fot. Witek Mikulski

Dzięki obecności Witka Mikulskiego i Damiana Lubojemskiego można było to przejście skamerować, a efekt widoczny jest na filmie.

Sportowy charakter dnia z pewnością podkreślił odbywający się właśnie bieg na orientację. Dzięki czemu pod Plemnikiem mniej więcej co 15 minut gościły zespoły zgrabnych zawodniczek z pytaniem: „Czy widzieliście panowie tutaj taki lampion?”

O wiele większy ciężar gatunkowy ma wiadomość z tego samego dnia – czyli rozpatentowanie przez Łukasza kruksa na sąsiednim projekcie In Vitro (ten sam start). Zaowocuje to niedługo z pewnością jedną z najtrudniejszych dróg na Podkarpaciu.

Już w chwili obecnej niepozorny Plemnik oferuje całkiem solidne i urozmaicone wspinanie w wyższych rejestrach skali: 4 x VI.5; 1x VI.5/5+; 1x VI.6; 1x VI.6+. Warto wiedzieć, że skała posiada najlepszej jakości, bardzo twardy piaskowiec i z reguły jest sucha nawet po opadzie.

Jacek Trzemżalski
www.sport2b.pl

ps. Przewodnik „Podkarpacie” możecie zamówić na stronie www.sport2b.plSPORT2B logo

logo_beal  logo_petzl  logo_tnf  logo_frictionmilo-new-blue-cmyk