V Memoriał Iwony Buczek we wspinaniu na trudność

Już po raz piąty najlepsi polscy wspinacze sportowi zmierzą się podczas Memoriału Iwony Buczek we wspinaniu na trudność. Zawody organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Gór odbędą się w sobotę 29 września 2018 roku, na „Kielichu” w Lubinie . Patronat Honorowy nad Memoriałem przyjął Polski Związek Alpinizmu. Wspinaczka sportowa to dyscyplina zdobywająca coraz większą rzeszę miłośników. Rozwija nie tylko umiejętności i kondycję fizyczną, ale także działa pozytywnie na psychikę. Uczy koncentracji, dążenia do celu i pozwala rozładować stres. Przy właściwym przestrzeganiu zasad, jest sportem bezpiecznym, odpowiednim także dla młodych osób. Do tego może być uprawiana nie tylko w górach ale i powstających jak grzyby po deszczu sztucznych ściankach wspinaczkowych. Lubiński Kielich jest jednak wyjątkowy.

„Dawna, a właściwie niedoszła wieża ciśnień to jeden z najwyższych w Europie sztucznych obiektów wspinaczkowych, ma aż 34 metry. W dodatku na wysokości dziewiętnastu metrów jest 15. metrowe przewieszenie tworzące charakterystyczny kształt i będące dodatkowym utrudnieniem dla wspinaczy. Dla wielu jest to moment krytyczny, mi także czasami nie udaje się do pokonać” – mówi Stanisław Barabaś ze Stowarzyszenia Miłośników Gór w Lubinie.

W zawodach na trudność nie ma znaczenia czas w jakim zawodnicy dotrą do mety. Najważniejsza jest technika, wytrzymałość i spryt, pozwalające na osiągnięcie szczytu. To duże wyzwanie także dla doświadczonych wspinaczy, dlatego chętnie mierzą się w tej konkurencji. W Lubinie kolejny raz będzie można podziwiać umiejętności znakomitych wspinaczy, ale będą także osoby dopiero rozpoczynające przygodę z tą dyscypliną sportu. W ubiegłym roku najmłodsza zawodniczka miała zaledwie 7 lat. Drogi na Kielichu tradycyjnie przygotuje znakomity routsetter Marcin Wszołek. Zawody maja charakter otwarty, towarzyski, bez strefy. Rozgrywane będą w trzech kategoriach: Kobiety, Mężczyźni i Dzieci. Przeprowadzone będzie także klasyfikacja najlepszych zawodników Gminy Lubin i Stowarzyszenia Miłośników Gór

„Na zwycięzców czeka pula nagród o wysokości ponad 5 tysięcy złotych i atrakcyjne nagrody rzeczowe (także rozlosowywane wśród wszystkich uczestników). Ale wiadomo, że nie o pieniądze ale prawdziwą przyjacielską rywalizację a przede wszystkim uczczenie pamięci naszej zmarłej koleżanki Iwony Buczek chodzi w Memoriale.” – dodaje Stanisław Barabaś.

Wspinaczka sportowa jest już dyscypliną olimpijską. Pierwsze medale rozdane będą podczas Igrzysk w Tokio w 2020. To dobra wiadomość dla wszystkich fanów sportów górskich, bo z pewnością przybędzie im sympatyków.

Podczas zawodów przeprowadzony zostanie również Meeting Highline’owy. Śmiałkowie będą próbowali przejść po wąskiej taśmie o długości ok. 105 metrów rozwieszonej pomiędzy Kielichem i jednym z pobliskich wieżowców mieszkalnych, na wysokości ok 30 metrów. W ubiegłym roku udało się to tylko Kubie Morawskiemu.

Dużo atrakcji jest przygotowywanych dla kibiców. Konkurencje sportowe, możliwość lotu paralotnią, pokaz umiejętności sekcji wysokościowej ratowników KGHM Polska Miedź SA. O/ Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego to niektóre z nich. Więcej informacji o memoriale znajdziecie na stronie kielich.lubin.pl lub profilu FB/MemorialIwonyBuczek.

ORGANIZATOR: STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW GÓR w Lubinie

PATRONAT HONOROWY: POLSKI ZWIĄZEK ALPINIZMU

PARTNERZY MEMORIAŁU:

Firma Barabaś Sp z o.o. w Lubinie – producent kostki brukowej
Gmina Lubin

SPONSORZY:

„Scorpio aluminium” Sp z o.o. w Lubinie
Paralotnie Lubin – zapraszamy na loty
Firma Beal
Regionalne Centrum Sportowe Sp z o.o. w Lubinie
Gmina Miejska Lubin
Powiat Lubiński
Centrum Wspinaczkowe „Tarnogaj”
TR Walls
SkiVegas
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przylesie”
Sudetica verticalia -climblig gear&books
Heart Beat Studio Enter – Halina Nowak
Firma Jan Bresso
Milo of climbing
Projekt Multimedia Fobis -firma budowlana
Budgar
Dubler
P.W. Juro Trans – Kowary
Lhotse
Zagłębie Lubin S.A.

 

PATRONI MEDIALNI:

Telewizja Regionalna w Lubinie
Radio ELKA
www.lubin.pl
www.miedziowe.pl
Wiadomości Lubińskie
Puls Regionu
www.climb.pl
www.wspinanie.pl
www.brytan.com.pl
ski24.pl
www.goryonline.pl
www.e-lubin.pl

 

Szczegóły: https://www.facebook.com/memorialIwonyBuczek/