Rozbudowa Centrum Wspinaczkowego Baltoro

Historia ścian Rzeszowskiego Klubu Wysokogórskiego jest długa. Pierwszym obiektem klubowym była ściana wspinaczkowa na osiedlu 1000-lecia zwana „norką”. Nazwa utarła się z racji gabarytów i położenia obiektu. Był to bowiem średniej wielkości pokój mieszczący się w piwnicy Osiedlowego Domu Kultury. Następnie dzięki uzyskaniu pomieszczenia na poddaszu Kościoła Saletynów i inicjatywie Stowarzyszenia Kucia Mocy, ściana została przeniesiona do wieży kościelnej. W ten sposób powstała najwyżej położona rzeszowska ściana wspinaczkowa. W porównaniu z poprzednim obiektem dużo większa i lepiej wyposażona (campus, drabina bachara). Miejsce to stawało się kilkukrotnie areną zawodów wspinaczkowych Tower Of Power. Jednak także i na tą ścianę przyszedł czas. Klub postanowił kolejny raz przenieść ścianę tym razem do pomieszczeń MPEC przy ulicy Staszica. Tu powstała następna bulderowa konstrukcja, tym razem ze znacznie lepszym zapleczem socjalnym. Jednak samo pomieszczenie stosunkowo szybko okazało się zbyt małe i konieczna była przeprowadzka. Obecny obiekt nazwany Centrum Wspinaczkowym Baltoro mieści się przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej.

baltoro_1Centrum Wspinaczkowe Baltoro

Obiekt o znacznie większym potencjale mieszczący ścianę do wspinania z liną i sporą bulderownię. Dodatkowo mamy do dyspozycji wiele innych przyrządów treningowych (campus, drążki, chwytotablicę, kule, dużo żelaza:), . Sama ściana sukcesywnie poddawana jest modyfikacjom a ostatni ich efekt możemy podziwiać na poniższych zdjęciach.

baltoro_2nowa ściana i struktury

Tym razem powstała średniej wielkości ściana bulderowa, wyposażona w ciekawe struktury, także lokalnej produkcji!

baltoro_3przejście na wyższy poziom

Ze względu na chęć wykorzystania każdego skrawka pomieszczenia część paneli dokładane jest „na piętrze”. Wejście pod chwytotablicą.

baltoro_4ściana systemowa

Właśnie tam znalazło się miejsce na sporą ścianę systemową. Jest ona praktycznie gotowa, pozostało wkręcić chwyty, które już zostały zamówione.

baltoro_5prace cały czas trwają

Reasumując Centrum Wspinaczkowe Baltoro to niewątpliwie najpoważniejsza rzeszowska ściana wspinaczkowa. Wysokie i dość obszerne pomieszczenie pozwala wyżyć się konstrukcyjnie budowniczym a doświadczenia wyniesione z paru już wcześniejszych realizacji procentują. Spokojnie można pokusić się o opinię, że wreszcie w Rzeszowie, ze wspinaczkowego punktu widzenia wszystko idzie w dobrą stronę. Z drugiej strony cały czas pozostaje niedosyt w postaci braku dużej ściany oferującej możliwość prowadzenia długich dróg. Jeśli przypadkiem nie byliście jeszcze to zdecydowanie warto zaglądnąć na Baltoro.

 

Zdjęcia: Dominik Hajduk